Siecioholizm

Uzależnienie od Internetu (Siecioholizm)

Uzależnieniem oraz zachowaniem nałogowym może być prawie wszystko. Do najczęstszych uzależnień należą: alkoholizm, narkomania, lekomania, pracoholizm, seksoholizm czy hazard. Objawia się ono wzrostem napędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego, spadkiem tolerancji na jego działanie (obniżenie efektu przyjemności), osłabieniem woli, obsesją brania i natręctwami myślowymi, które nawracają nawet po wieloletniej abstynencji.

PSYCHOTERAPIA GESTALT

Przez Internet możemy załatwić wiele spraw urzędowych, zrobić zakupy bez wychodzenia z domu, kupić bilety na koncert, znaleźć informacje na dowolny temat bez konieczności sięgania do książek czy gazet, skontaktować się z osobami oddalonymi od nas o tysiące kilometrów lub skorzystać z wielu form wirtualnej rozrywki, np. obejrzeć film, przeczytać książkę, czy zagrać w gry internetowe. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez zalogowania się do portali społecznościowych, np. Facebook czy Instagram, gdzie codziennie zamieszczają swoje zdjęcia i komunikują się ze znajomymi na wirtualnych czatach. W dobie komunikatorów internetowych wiadomości sms zdecydowanie straciły na popularności.

Pojęciem siecioholizm określa się zjawisko uzależnienia od Internetu. Zjawisko uzależnienia odnosi się zarówno do nadużywania substancji takich jak alkohol czy narkotyki, jak i do wszelkiego rodzaju czynności (uzależnienie behawioralne). Uzależnienie od Internetu zaliczyć można do drugiej grupy. Uzależnienie czynnościowe odnosi się do różnego rodzaju zachowań, od których osoba nie jest w stanie się powstrzymać, co w konsekwencji prowadzi do przykrych skutków zdrowotnych oraz społecznych. Do grupy uzależnień behawioralnych zalicza się m.in. także hazard, patologiczne podpalanie, kradzieże. Uzależnienie behawioralne diagnozuje się, kiedy osoba odczuwa znaczący dyskomfort psychiczny oraz negatywne skutki związane z wykonywaniem czynności- w tym przypadku podczas korzystania z Internetu. Na uzależnieniu traci nie tylko sama osoba dotknięta tą chorobą, ale także otoczenie i rodzina, gdyż uzależniony stopniowo zaczyna zaniedbywać relacje z innymi oraz obowiązki szkolne i zawodowe na korzyść przebywania w sieci.

Test na siecioholizm

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy czujesz się zaabsorbowany Internetem (myślisz o poprzednich, bądź następnych pobytach w sieci)?
  • Czy czujesz potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższy czas?
  • Czy wielokrotnie miałeś nieudane próby kontroli, ograniczenia czasu lub zaprzestania korzystania z Internetu?
  • Czy czułeś się niespokojny, markotny, zirytowany, przygnębiony, gdy próbowałeś ograniczać czas w Internecie lub zaprzestać korzystania z niego?
  • Czy pozostajesz w sieci dłużej niż pierwotnie planowałeś?
  • Czy ryzykujesz utratę ważnych relacji, czasu do nauki, innych zainteresowań z powodu Internetu?
  • Czy oszukałeś kogoś z rodziny, bliskich lub nauczyciela, aby ukryć narastający problem Internetu?
  • Czy używasz Internetu jako sposobu na ucieczkę od problemów lub sposobu na pogorszony nastrój (uczucia bezradności, winy, lęku, depresji)

Leczenie siecioholizmu

Pozytywny wynik (udzielenie 5 pozytywnych odpowiedzi) kwalifikuje osobę do podjęcia leczenia odwykowego.