Leczenie Alkoholizmu w Stalowej Woli

Leczenie alkoholizmu Kielce

W drugiej połowie XX wieku bardzo duży wpływ na sposób myślenia o uzależnieniu od alkoholu i na praktykę kliniczną, wywarł E.M. Jellinek. Odegrał on ogromną rolę w upowszechnieniu przekonania, że alkoholizm jest chorobą. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne dopiero w 1956 roku podjęło decyzję o formalnym zaklasyfikowaniu alkoholizmu jako choroby, gdyż poprzednio był on uznany jako zaburzenie moralne. Zdaniem Jellinka, o chorobowym charakterze alkoholizmu świadczyło występowanie takich zjawisk jak utrata kontroli pacjenta nad piciem, specyficzna progresja objawów chorobowych oraz fakt, że w przypadku pozostawienia pacjenta bez leczenia jego choroba zakończy się przedwczesną śmiercią.

Fazy alkoholizmu

Jellinek przedstawił koncepcję kolejnych faz progresywnego rozwoju procesu chorobowego (Jellinek,1952): 

Faza pierwsza, nazywana prealkoholiczną fazą objawową, zaczyna się od konwencjonalnego stylu picia. Wtedy osoba zaczyna odkrywać atrakcyjność alkoholu jako środka dostarczającego przyjemności, ale też uśmierzającego różne przykre stany emocjonalne. Doznawana w takich momentach ulga i satysfakcja jest znacznie większa niż u innych pijących. Na początku korzysta z alkoholu jako środka uśmierzającego tylko okazjonalnie, ale zaczyna poszukiwać tego coraz częściej. Jej odporność na sytuacje stresowe i zdolność do radzenia sobie z napięciem bez alkoholu maleje, co prowadzi do codziennego picia. W tej fazie stopniowo zaczyna wzrastać jej tolerancja na alkohol, ponieważ dla uzyskania pożądanego stanu ukojenia potrzebne są coraz większe dawki alkoholu. 

Faza druga nazywana zwiastunową, zaczyna się zwykle od nagłego i niewyjaśnionego doświadczenia polegającego na tym, że człowiek nie tracąc przytomności, nie może jednak przypomnieć sobie swojego postępowania oraz okoliczności związanych z wypiciem. Takie epizody zaczynają się powtarzać i dzieje się to często pod wpływem niewielkich dawek alkoholu. Diagnostyczne dla procesu uzależniania się jest powtarzanie się takich epizodów oraz fakty pojawiania się ich pod wpływem stosunkowo małych dawek alkoholu. W dalszym przebiegu tej fazy człowiek zaczyna coraz bardziej koncentrować się na alkoholu, pić po kryjomu, łapczywie, tworzyć specjalne okazje do wypicia, a także rozpoznawać, że coś się zmieniło w jego sposobie używania alkoholu. 

W fazie trzeciej, krytycznej, w pełni występuje już zjawisko utraty kontroli, gdy człowiek zacznie pić, nie zatrzymuje się już, aż osiągnie stan upojenia. Pojawia się w nim bardzo silne pragnienie alkoholu odczuwane jako przymus fizyczny i często jest określane jako „głód alkoholowy”. Mimo tego może się jeszcze utrzymywać zdolność do okresowego powstrzymywania się od wypicia pierwszego kieliszka. W fazie tej rozwija się już bardzo szeroki zestaw objawów uzależnienia. Należą do nich przede wszystkim: samooszukiwanie i tworzenie racjonalnych uzasadnień dla picia, postawy wielkościowe i odizolowanie od otoczenia, zmienianie wzorów picia w celu utrzymywania nad nim kontroli, poważne zaniedbywanie pracy i kontaktów z bliskimi osobami, koncentracja życia wokół picia i utrata innych zainteresowań, zabezpieczanie zapasów alkoholu, zaniedbywanie jedzenia, obniżenie popędu seksualnego i epizody zazdrości alkoholowej, konieczność stałego uzupełniania stężenia alkoholu w organizmie. 

Faza czwarta, chroniczna, pojawia się z okresami wielodniowej intoksykacji, tzw.”ciągami picia”. Przynoszą one rozpad zasad moralnych, poważne uszkodzenia procesów myślenia i zdolności do oceny faktów. U części alkoholików, w tym czasie mogą pojawiać się psychozy alkoholowe. Pojawiają się epizody picia alkoholi niekonsumpcyjnych oraz zmniejszenie tolerancji na alkohol. Coraz częściej występują stany bezprzedmiotowego lęku oraz drżenie i wyraźne obniżenie sprawności motorycznej. 

Typologia alkoholików

W 1969 roku Jellinek przedstawił już całościowy model teoretyczny alkoholizmu podkreślając fakt, że z powodu tej choroby alkoholik jest niezdolny do sprawowania kontroli nad swym piciem, czyli do trafnego przewidywania jak dużo i kiedy wypije alkoholu. Ważnym elementem jego modelu była wiedza o typowych odmianach choroby. Chyba najbardziej znanym fragmentem koncepcji Jellinka jest historyczna już typologia, w której wyróżnił przy

pomocy liter greckiego alfabetu pięć rodzajów alkoholizmu.

Typy alkoholizmu:

Alkoholizm typu Alfa ma podłoże stricte psychologiczne. Uznawany jest za najmniej groźny, jednak nie można go lekceważyć. Uzależniony w tej sytuacji sięga po alkohol z powodu cierpień, które dotykają jego ciało i/lub umysł. Sposobem tym uśmierza ból, prowadzi to zapomnienia o problemach. Z czasem dochodzi do utraty kontroli picia alkoholu.

Alkoholizm typu Beta jest częstą przyczyną zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, uszkodzenia trzustki lub marskości wątroby. Podłoża w tym przypadku wypatruje się w normach społecznych i obyczajowych, z którymi obcuje uzależniony

Alkoholizm typu Gamma – najbardziej rozpowszechniona forma choroby. Cechuje się on rozwojem od uzależnienia psychicznego do fizycznego. Dana osoba z czasem traci kontrolę nad piciem, jednak jest w stanie robić pewne przerwy. W przypadkach zaawansowanego stadium choroby podczas tych przerw występować mogą objawy zespołu abstynencyjnego.

Alkoholizm typu Delta – Delta nie może przerywać picia na krótki okres, przejawia zwiększoną tolerancję, przystosowanie metabolizmu i objawy abstynencyjne. Nasilenie się uszkodzeń zdrowotnych, psychologicznych i społecznych dokonuje się w sposób powolny i prawie nierozpoznawalny. Osoba dotknięta alkoholizmem typu Delta często nie zdaje sobie sprawy, że w istocie potrzebna jest jej terapia dla uzależnionych od alkoholu.

Alkoholizm typu Epsilon często związany jest ze stanami depresyjnymi. Uzależniony jest w stanie nie korzystać z używki przez długie okresy czasu. Ten typ to forma upijania się okresowego osoby, która potrafi bez trudu powstrzymywać się od picia przez dłuższy czas (nawet przez rok) i nie doświadczać wtedy silnego pragnienia alkoholu. W pewnym jednak momencie zaczyna pić bardzo intensywnie, aż do momentu osiągnięcia stanu całkowitego oszołomienia i stuporu. Ta odmiana alkoholizmu jest nazywana często dipsomanią. 

Alkoholizm typu Zeta, rozpoznawany u osób, które dokonują aktów przemocy pod wpływem alkoholu, co odpowiada w przybliżeniu staremu terminowi psychiatrycznemu – patologiczna intoksykacja.

Test MAST

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy uważasz, że Twoje picie mieści się „w normie” i pijesz w taki sam sposób jak większość ludzi?
    Zdaj sobie sprawę, że „inni to nie Ty” … a termin „kontrolowane picie” nie istnieje…
  • Czy Twoi bliscy uważają, że pijesz więcej niż inni, że przekraczasz „normę”?
    Pijąc ranisz i pogłębiasz współuzależnienie swoich bliskich. Sam ich w to wpędzasz… Przerwij to… Zdaj sobie sprawę, że twój alkoholizm ma ogromy wpływ na twoich najbliższych…
  • Czy kiedykolwiek brałeś udział w spotkaniu Anonimowych Alkoholików?
    Zapewne nie. Czujesz wstyd, nie chcesz się sam przed sobą przyznać… Innym się udało… tym z którymi teraz nie chcesz lub nie potrafisz się spotkać… Oni czekają na ciebie i chętnie pomogą Ci żyć.
  • Czy kiedykolwiek straciłeś związek z ważną osobą z powodu picia?
    Wróć do pytania nr 2. Czy teraz rozumiesz ten komentarz?
  • Czy miałeś kiedykolwiek kłopoty w pracy z powodu picia?
    Powoli zaczynasz tracić wszystko, wpadasz coraz głębiej w szpony uzależnienia od alkoholu… Najwyższy czas na terapię, na leczenie uzależnienia, na odwyk alkoholowy…
  • Czy kiedykolwiek z powodu picia zaniedbałeś swoje obowiązki, sprawy rodzinne lub opuściłeś pracę przez kilka dni?
    Nie masz na nic czasu, tylko na picie… Żona, dzieci, rodzina? … Nie! Tylko picie! Zobacz jak daleko jesteś już od nich… Wiedz, że i tak czekają na Ciebie… Bo Cię kochają… Zacznij do nich wreszcie wracać… zacznij wreszcie terapię alkoholową… Jeszcze nie jest za późno…
  • Czy kiedykolwiek z powodu picia zaniedbałeś swoje obowiązki, sprawy rodzinne lub opuściłeś pracę przez kilka dni?
    Nie masz na nic czasu, tylko na picie… Żona, dzieci, rodzina? … Nie! Tylko picie! Zobacz jak daleko jesteś już od nich… Wiedz, że i tak czekają na Ciebie… Bo Cię kochają… Zacznij do nich wreszcie wracać… zacznij wreszcie terapię alkoholową… Jeszcze nie jest za późno…
  • Czy kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie: majaczenie alkoholowe (delirium tremens), nasilone drżenia albo po nadużyciu alkoholu słyszałeś głosy lub widziałeś nieistniejące rzeczy?
    Twój organizm również woła do Ciebie- „Przestań pić! Zerwij z tym alkoholizmem! Zacznij leczenie tego paskudnego alkoholizmu! Długo tak nie wytrzymam!”. Posłuchasz?
  • Czy kiedykolwiek z powodu picia zwracałeś się do kogoś z prośbą o pomoc łącznie z wizytą w poradni alkoholowej?
    Jeśli „Nie” to czas najwyższy. A jeśli „Tak” tylko przerwałeś- to wiedz, że każda próba jest warta wysiłku… Nie zniechęcaj się! Warto szukać pomocy i próbować wychodzić z uzależnienia.
  • Czy przebywałeś kiedykolwiek w szpitalu z powodu picia?
    Sam widzisz, że już najwyższa pora zgłosić się na terapię (lub zacząć terapię online) w naszej poradni leczenia uzależnień.
  • Czy byłeś kiedykolwiek zatrzymany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub czy prowadziłeś pojazd po wypiciu alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie: majaczenie alkoholowe (delirium tremens), nasilone drżenia albo po nadużyciu alkoholu słyszałeś głosy lub widziałeś nieistniejące rzeczy?
    Twój organizm również woła do Ciebie- „Przestań pić! Zerwij z tym alkoholizmem! Zacznij leczenie tego paskudnego alkoholizmu! Długo tak nie wytrzymam!”. Posłuchasz?

Leczenie alkoholizmu

Udzielenie odpowiedzi „TAK” na przynajmniej 5 powyższych pytań wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.